Colworth Str1ders

 

Trail Race 8.1 - 19 June 2010


Position Number Name Category Club/Team Time
1 551 Damian Carr M Open Coventry Godiva 00:48:12
2 617 Max Dillon M Open - 00:48:16
3 679 Lazloe Boden M 40-49 Harborough AC 00:50:00
4 662 Paul Veitch M Open Riverside Runners 00:50:12
5 529 Kelvin Dickinson M Open Wirral AC 00:50:50
6 623 Tom Watson M Open Olney Runners 00:51:29
7 548 Dan Doherty M Open Wellingborough & District 00:51:41
8 637 Dustin Odell M Open Wellingborough & District 00:51:46
9 376 James Drinkwater M Open - 00:52:04
10 535 James Smith M Open Gade Valley Harriers 00:52:22
11 585 Jon Kemp M Open Wellingborough & District 00:52:28
12 621 Mark Delahunty M Open Ealing Southall And Middlesex 00:52:34
13 688 Mark Edwards M Open Team MK 00:52:57
14 683 Paul Douglas M 40-49 Leighton Fun Runners 00:53:12
15 655 Malcolm Pritchard M Open Riverside Runners 00:53:16
16 538 Jon Cowell M 40-49 Olney Runners 00:53:24
17 642 Andy Wray M Open Riverside Runners 00:53:28
18 686 Terry Fowler M 40-49 Garden City Runners 00:53:44
19 603 Bill Shingleton M 40-49 Colworth Striders 00:54:03
20 615 Paul Ridley M 40-49 Riverside Runners 00:54:21
21 627 Paul Beedie M 50-59 Bedford And County 00:54:44
22 694 Neil Willsher M Open Rugby And Northampton AC 00:54:49
23 676 Phil Redden M 50-59 Riverside Runners 00:54:55
24 553 Simon Boothby M 40-49 Riverside Runners 00:55:12
25 646 Stephen Carson M Open - 00:55:22
26 593 Tracey Patmore F 35-44 Biggleswade AC 00:55:29
27 586 Ciaran McAneny M Open North Herts Road Runners 00:55:59
28 525 David Bowker M 50-59 Fairlands Valley Spartans 00:56:29
29 592 Rob Hemming M 40-49 Biggleswade AC 00:56:30
30 516 Mark Garrett M 50-59 Northampton Road Runners 00:56:52
31 661 Stuart Trevallion M 40-49 Bedford Harriers/Colworth Striders 00:56:53
32 557 Neil Loader M 40-49 Bedford Harriers/Colworth Striders 00:56:55
33 624 George Watson M Open Olney Runners 00:57:00
34 505 Hamsin Hadziabdic M 40-49 Sunlight Runners 00:57:04
35 563 David Holt M 50-59 Bedford Harriers 00:57:19
36 610 Neil Adams M 40-49 Riverside Runners 00:57:21
37 638 Warwick Browning M 50-59 Ampthill & Flitwick Flyers 00:57:29
38 675 David Hutchings M 40-49 Bedford Harriers 00:58:21
39 568 Jerry Pullinger M 50-59 Bedford Harriers 00:58:22
40 640 Paul Taylor M Open - 00:58:37
41 373 Mary Watson F Open - 00:58:42
42 511 Peter Williams M Open Wellingborough & District 00:58:48
43 528 Maree Jesson F 35-44 Northampton Road Runners 00:58:51
44 566 Ronnie Ambrose M 40-49 Northampton Road Runners 00:58:57
45 596 Ian McNeill M 50-59 Sunlight Runners 00:59:03
46 590 Peter Bissell M 40-49 Riverside Runners 00:59:09
47 554 Geoff Smith M 40-49 Northampton Road Runners 00:59:13
48 591 Steph Russell F Open Northampton Road Runners 00:59:23
49 521 Stephen Young M Open Wootton Road Runners 00:59:25
50 681 Darren Miller M 40-49 Bedford Harriers 00:59:32
51 613 Graham Short M 50-59 Bedford Harriers 00:59:53
52 649 Damiano Rosetti M 40-49 Colworth Striders 01:00:03
53 697 James Peden M Open - 01:00:13
54 611 Maurice Hemingway M 50-59 Riverside Runners 01:00:14
55 669 Tim Ellwood M 40-49 Wellingborough & District 01:00:17
56 602 Paul Adams M Open Riverside Runners 01:00:20
57 695 Elaine O'Sullivan F 45-54 Wellingborough & District 01:00:28
58 530 Shaun Cherry M Open - 01:00:31
59 609 Philip Devereaux M 40-49 Wellingborough & District 01:00:38
60 633 Christopher Collett M Open - 01:01:11
61 584 Stuart Hill M Open Sunlight Runners 01:01:19
62 692 Stuart Warren M Open Colworth Striders 01:01:40
63 540 Caroline Hall F 35-44 Sunlight Runners 01:01:43
63 = 545 Cliff Chenery M 50-59 - 01:01:43
65 595 Peter Cunningham M 50-59 Triathlon England 01:01:46
66 578 David Sheffield M Open Colworth Striders 01:02:02
67 659 Nick Mitchell M 50-59 - 01:02:08
68 583 Gary Barnes M 40-49 Riverside Runners 01:02:11
69 900 Andrew Evans M 40-49 Colworth Striders 01:02:40
70 684 Willie Young M 40-49 Colworth Striders 01:03:00
71 544 Ian Painter M 40-49 - 01:03:02
72 542 Jeff Prestridge M 50-59 Serpentine RC 01:03:07
73 607 Paul Warden M 40-49 Tritalk 01:03:15
74 631 David Kelly M 40-49 Wellingborough & District 01:03:20
75 606 Sam Windebank F 35-44 Riverside Runners/Colworth Striders 01:03:30
76 674 Julie Wargent F 35-44 Bedford Harriers 01:03:36
77 534 Emma Murphy F 35-44 - 01:03:39
78 601 Andrea Broughton F 45-54 Thames Valley Harriers 01:03:46
79 383 Caroline Devine F 45-54 Bedford Harriers 01:03:48
80 381 Paul Ellis M Open - 01:03:54
81 667 Roy Wildman M 40-49 - 01:03:59
82 698 Stuart Bullard M Open Bedford Harriers 01:04:10
83 569 Colin Harris M 40-49 Wellingborough & District 01:04:27
84 582 Naomi Goldsmith F Open Riverside Runners 01:04:41
85 685 Andrew White M 40-49 Colworth Striders 01:05:00
86 647 Matt Eyre M Open - 01:05:05
87 380 Todd Gouin M 40-49 - 01:05:07
88 581 Paul Cunningham M 40-49 Sunlight Runners 01:05:20
89 605 Victoria Jane F 35-44 - 01:05:46
90 600 David Irwin M 40-49 Riverside Runners 01:05:52
91 524 Alan Burgess M 50-59 Northampton Road Runners 01:05:57
92 510 Kevin O'Reilly M 50-59 - 01:06:19
93 632 Ian Patton M 40-49 Wellingborough & District 01:06:25
94 378 Andrea Sewell F 45-54 Bedford Harriers 01:06:33
95 561 Marianne Williamson F 35-44 Bedford Harriers 01:06:34
96 643 Carmine Cientanni M Open - 01:07:03
96 = 622 Mary Walsh F 35-44 Ealing Southall And Middlesex 01:07:03
98 666 Tim Long M 40-49 - 01:07:24
99 678 Israel Archuletta M Open Wellingborough & District 01:08:04
99 = 636 Julian Turnbull M Open Bedford Harriers 01:08:04
101 656 Maria E Rojas Cuahonte F Open - 01:08:30
102 671 Wayne Bennett M Open - 01:08:38
103 570 Chris Beard M Open - 01:08:45
104 599 Richard Ogborne M Open Bedford Harriers 01:09:14
105 580 Dianne Prout F 35-44 Riverside Runners 01:09:16
106 564 Vivien Kilgour F 45-54 - 01:09:18
107 650 Yolanda Baker F 45-54 - 01:09:21
108 597 Norma Leckie F >55 Riverside Runners 01:09:31
109 374 Sally Hewitt F 45-54 Riverside Runners 01:09:45
110 541 Mark Tinkler M 50-59 Bedford Harriers/Colworth Striders 01:09:52
111 664 Jenni Fiander F >55 South Yorkshire Orienteers 01:09:56
112 619 Susan Foot F >55 North Herts Road Runners 01:09:59
113 519 Natalie Shaw F Open - 01:10:01
114 526 Noel Betts M 50-59 Riverside Runners 01:10:14
115 565 Ian Kingstone M 40-49 Bedford Harriers 01:10:27
116 518 Mick Clarke M >60 Northampton Road Runners 01:10:49
117 594 Adrian Whybrow M 40-49 - 01:10:55
118 571 Chris Fadden M 40-49 Bedford Harriers 01:11:21
119 604 David Prior M >60 Bedford Harriers 01:11:42
120 626 Joanne Owen F 35-44 - 01:11:44
121 665 Paula James F 45-54 Ampthill & Flitwick Flyers 01:11:59
122 598 Gordon Passee M 40-49 - 01:12:01
122 = 552 Lucy Boothby F 35-44 Riverside Runners 01:12:01
124 682 Gary Denton M 40-49 Bedford Harriers 01:12:03
125 377 Paul Cant M 50-59 Wollaston Runners 01:12:41
126 670 Marc Cheetham M Open - 01:12:56
127 635 Tony Jones M 50-59 Bedford Harriers 01:13:02
128 672 Clare Donohoe F 35-44 - 01:13:09
129 556 Ann Dysiewicz F 45-54 - 01:13:17
130 634 Norman Beckwith M >60 Bedford Harriers 01:13:27
131 572 Mansur Mohammadi M 50-59 Sunlight Runners 01:13:32
132 691 Howard Smith M 50-59 Wellingborough & District 01:13:44
133 648 Peter Campbell M Open Bedford Harriers 01:14:00
134 663 Mick Bhogal M 50-59 Northampton Road Runners 01:14:29
135 699 John Greevy M 50-59 - 01:14:36
136 555 Joanna Smith F 45-54 Northampton Road Runners 01:14:44
137 527 Joanne Lee F Open Northampton Road Runners 01:14:49
138 573 Carole Morrison F 45-54 Sunlight Runners 01:15:02
139 644 Joanna Gautier F Open - 01:15:20
140 375 Karen Childerley F 35-44 Riverside Runners 01:15:24
141 651 Zoe Fiander F Open Serpentine RC 01:15:25
142 641 Steve Mew M 40-49 - 01:15:26
142 = 620 Alice Todd F Open - 01:15:26
144 680 George Butler M >60 - 01:15:43
145 577 Deirdre Bethune F >55 Olney Runners 01:15:51
146 537 Sarah Allen F 35-44 Olney Runners 01:16:14
147 589 Christine Bissell F 35-44 Riverside Runners 01:16:21
148 547 Kevin Machin M 40-49 - 01:16:45
149 653 Richard Drage M Open - 01:17:05
150 629 Dennis Draper M >60 Garden City Runners 01:17:07
151 543 Roger Brace M >60 Sunlight Runners 01:18:37
152 579 Elizabeth Hiner F 35-44 Riverside Runners 01:19:34
153 508 Polly Hadziabdic F 35-44 Sunlight Runners 01:19:39
154 567 Yvette Todd F Open MK Lakeside Runners 01:19:49
155 588 Andy Kemp M 40-49 Colworth Striders 01:19:50
156 630 Vanessa Rolfe F >55 North Herts Road Runners 01:20:14
157 522 Michala Forster F 35-44 Riverside Runners 01:20:16
158 575 Lesley Carroll F 45-54 Riverside Runners 01:20:18
159 639 Julie Blake F 45-54 - 01:20:32
160 539 Mike Smith M 50-59 Olney Runners 01:20:54
161 660 Rebecca Fleckney F Open Ampthill & Flitwick Flyers 01:21:05
162 654 Richard West M Open - 01:21:19
163 546 Valerie Machin F >55 Cairngorm Runners 01:21:23
164 560 Annabel Thompson F 35-44 Riverside Runners 01:21:51
165 687 Phil Goodwin M 50-59 Springfield Striders 01:22:05
166 574 Mark Morrison M 40-49 Sunlight Runners 01:22:30
167 379 Suet Lua F 45-54 Bedford Harriers 01:23:01
168 628 Eleanor Draper F >55 Garden City Runners 01:23:23
169 576 John West M >60 MK Lakeside Runners 01:25:51
170 532 Ada Cientanni F 45-54 - 01:26:01
171 536 Nicole Callaghan F 35-44 Springfield Striders 01:26:44
172 559 Caroline Freeman F Open Riverside Runners 01:27:58
173 696 Patrick Breydin M 40-49 Northampton Road Runners 01:28:16
174 515 Lesley Pymm F >55 Bournville Harriers 01:29:15
175 612 Pam Hemingway F 45-54 Riverside Runners 01:29:58
176 625 Amanda Pullinger F 45-54 - 01:34:46
177 531 Francesca Lambiase F 45-54 - 01:38:45
178 550 George Woods M >60 Garden City Runners 01:39:53
179 549 Maureen Steed F >55 Garden City Runners 01:39:55
180 658 Linda Payne F 45-54 Bedford Harriers 01:41:12
181 382 Dean Leighton M Open - 01:46:57

 

Awards

MEN - OPEN 1 551Damian Carr00:48:12Open
MEN - OPEN 2 617Max Dillon00:48:16Open
MEN - OPEN 3 679Lazloe Boden00:50:0040-49
 
MEN - >40 683Paul Douglas00:53:12
 
MEN - >50 627Paul Beedie00:54:44
 
MEN - >60 518Mick Clarke01:10:49
 
WOMEN - OPEN 1 593Tracey Patmore00:55:2935-44
WOMEN - OPEN 2 373Mary Watson00:58:42Open
WOMEN - OPEN 3 528Maree Jesson00:58:5135-44
 
WOMEN - >35 695Elaine O'Sullivan01:00:28
 
WOMEN - >45 601Andrea Broughton01:03:46
 
WOMEN - >55 597Norma Leckie01:09:31
 
UNILEVER MAN 529Kelvin Dickinson00:50:50
 
UNILEVER WOMAN 540Caroline Hall01:01:43

 

Club/Team Positions

PositionClub/Team NamePlacing Points
1Riverside Runners56
   Paul Veitch
   Malcolm Pritchard
   Andy Wray
   Paul Ridley
 
2Wellingborough & District68
   Dan Doherty
   Dustin Odell
   Jon Kemp
   Peter Williams
 
3Colworth Striders134
   Bill Shingleton
   Stuart Trevallion
   Neil Loader
   Damiano Rosetti
 
4Bedford Harriers136
   Stuart Trevallion
   Neil Loader
   David Holt
   David Hutchings
 
5Northampton Road Runners164
   Mark Garrett
   Maree Jesson
   Ronnie Ambrose
   Geoff Smith
 
6Olney Runners200
   Tom Watson
   Jon Cowell
   George Watson
   Deirdre Bethune
 
7Sunlight Runners203
   Hamsin Hadziabdic
   Ian McNeill
   Stuart Hill
   Caroline Hall
 
8Garden City Runners514
   Terry Fowler
   Dennis Draper
   Eleanor Draper
   George Woods
 

 

2011 Results 2012 Results 2013 Results 2014 Results 2015 Results 2016 Results 2017 Results
2001 Results 2002 Results 2003 Results 2004 Results 2005 Results 2006 Results 2007 Results 2008 Results 2009 Results 2010 Results
Pre_2001 Results